Nem og lækker forret med soya ristede mandler

kikkoman soya mandler forret salat laks nemForleden dag var jeg en tur hjemme hos mine forældre, hvor jeg havde inviteret mig selv på aftensmad. Det var ikke fordi at det skulle være noget fancy af nogen art og de havde heller ikke været en tur ude og handle. Men ud fra hvad de havde i deres køleskab, synes jeg alligevel at vi formåede at skabe en lækker og delikat lille forret.
I køleskabet havde de nemlig lidt gravetlaks, samt lidt forskelligt grønt. Nu kender jeg min far godt nok til at vide, at han godt kunne bruge lidt ekstra smag på sådan en forret og hvis der er noget, som han er rigtig glad for, så er det Soya. Og hvilken bedre måde at kombinerer en lækker salat og soya på, end lidt lækkert knas. Jeg tænkte derfor at soya ristede mandler ville have et hit. Og det var det sørme også og så er de utrolig nemme at lave. Og derudover fungerer mandlerne også utrolig godt alene som en lækker snack.

Soya ristede mandler
100 g. mandler

2-3 spsk. soya

Mandlerne hældes på en varm pande. Ryst panden undervejs, mens mandlerne bliver varme og får farve. Når mandlerne begynder at blive gyldne, skal panden fjernes fra blusset og soya hældes over. Imens rør godt rundt, så soya’en bliver fordelt godt.
Når alt soya’en er trængt ind i mandlerne, kan mandlerne ligges over på et bagepapir, hvor de køler af inden brug.

*** Sponsoreret indlæg forstående på den måde, at soyaen er modtaget som gave ***
kikkoman soya mandler forret salat laks nem kikkoman soya mandler forret salat laks nem kikkoman soya mandler forret salat laks nem kikkoman soya mandler forret salat laks nem kikkoman soya mandler forret salat laks nem

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

7 kommentarer

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.