Oysters and Grill

Oysters and Grill

I lørdags var jeg sammen med min veninde Mette på Oysters and Grill, som er en del af Cofoco. Der er så hyggelig en stemning og på deres borde har de forskellige voksdue med blomster og en masse farver.
Deres menukort frister med en masse skalddyr og da både Mette og jeg elsker skalddyr, så var der slet ingen tvivl at dette sted, var et af de mange steder vi måtte besøge.

Jeg var i vinterjakken, da jeg ikke vidste hvor varmt eller koldt det ville være senere på aften. Men den tykketrøje indenunder.. den kunne jeg nu godt have ladet blive derhjemme.

Vi startede ud med en masse skalddyr. Jeg havde aldrig før smagt knivmuslinger eller hjertemuslinger. Men nøj de smagte lækkert og så var de lagt i en utrolig lækker marinade. Til hovedret havde vi begge valgt Bars. En fisk som de havde tilberedt utrolig lækkert (smør går underværker!! :) ) og de mest lækre Pommes allumettes og salat i vendt i noget sennepmarinade.

Har I været på Oysters and Grill? Hvis ikke og I elsker skalddyr, så vil jeg så meget anbefale at komme forbi 😊

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

8 kommentarer

  1. mmh.. hvor ser det lækkert, og virklig hyggeligt ud! jeg er helt vild med de fine voksdue.. haha.. så fint
    kunne da være jeg skulle tage kæresten med derhen, han elsker virklig skaldyr. hvor ligger den?

  2. Milana

    Hvor ser det lækkert ud! Har ikke været der, men kunne bestemt godt tænkte mig at prøvesmage :) Du ser skøn ud!

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.