Oysters and Grill
I lørdags var jeg sammen med min veninde Mette på Oysters and Grill, som er en del af Cofoco. Der er så hyggelig en stemning og på deres borde har de forskellige voksdue med blomster og en masse farver.
Deres menukort frister med en masse skalddyr og da både Mette og jeg elsker skalddyr, så var der slet ingen tvivl at dette sted, var et af de mange steder vi måtte besøge.
Jeg var i vinterjakken, da jeg ikke vidste hvor varmt eller koldt det ville være senere på aften. Men den tykketrøje indenunder.. den kunne jeg nu godt have ladet blive derhjemme.
Vi startede ud med en masse skalddyr. Jeg havde aldrig før smagt knivmuslinger eller hjertemuslinger. Men nøj de smagte lækkert og så var de lagt i en utrolig lækker marinade. Til hovedret havde vi begge valgt Bars. En fisk som de havde tilberedt utrolig lækkert (smør går underværker!! :) ) og de mest lækre Pommes allumettes og salat i vendt i noget sennepmarinade.
Har I været på Oysters and Grill? Hvis ikke og I elsker skalddyr, så vil jeg så meget anbefale at komme forbi 😊


mmh.. hvor ser det lækkert, og virklig hyggeligt ud! jeg er helt vild med de fine voksdue.. haha.. så fint
kunne da være jeg skulle tage kæresten med derhen, han elsker virklig skaldyr. hvor ligger den?
Ja de voks duge bidrager med en rigtig god stemning :)
Den ligger på Sjællandsgade på Nørrebro.
Hvor ser det lækkert ud! Har ikke været der, men kunne bestemt godt tænkte mig at prøvesmage :) Du ser skøn ud!
Det var rigtigt lækkert og et rigtig hyggeligt sted.
Tak Milana :)
Sådan et sted ville sikkert lige være noget for min mand, jeg er lidt for kræsen :P
Der var også andet end skalddyr og så kan man få bøffet til hovedret også.
Jeg er ikke til skaldyr, og jeg kendte ikke stedet. Men så dan en “bars” og fritter ville jeg sagtens kunne spise :-)
Jeg fortæller dig at det smagte lækkert og de fritter.. nøj de var gode! :)