Min nytårs aften

Lidt billeder fra min nytårs aften, hvor jeg prøvede noget, som jeg aldrig har prøvet før.
Helene og jeg havde ingen fest at tage til, og derfor havde vi inde på ‘Festen og Gæstens’ facebook skrevet om der var nogle der kendte til en fest. Og i stedet for en fest, så kom vi også til mad. Vi var ialt 8 personer (4 piger og 4 drenge).
Helene og jeg havde fået bested på, at vi skulle stå for dessert og kransekage (læs: Helene stod for det og Ida læste til eksamen).

Til forret fik vi tunmousse, med rejer og hovedretten stod på okseculotte, med hasselbagte kartofter og en virkelig lækker salat og ovnbagte tomater med hakkede mangler over.

Desserten var hvidchokolade mousse, med noget jordbær i bunden. Og så var der massere af knallerter på bordet, med diverse ordsprog i og så blev bordkortene også spist.Helene der ligger glassur på den hjemmelavede kransekage, som blev så fik og så smagte den også rigtig godt.Intet nytår uden chanpange og fyrværkeri.Alt i alt var det en super hyggelig aften og det var en skæg måde at møde nye mennesker på. Og bestemt noget jeg godt kunne finde på igen.

Kunne I finde på at bruge ‘Festen og Gæsten,’ hvis I stod uden en fest?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

36 kommentarer

  1. Milana - TastyPrettyThings

    Det har jeg ikke hørt om før, men det lyder som en sjov måde at møde nye mennesker! Jeg går ikke så meget til fest, men hvis jeg gjorde så hvorfor ik? :)

  2. ej hvor sejt sådan at holde med fremmede mennesker! jeg ville nok ikke gøre det, jeg har aldrig prøvet at stå uden en fest, og hvis jeg en dag gjorde så ville jeg nok være for genert.

    • Min far han er sådan en der snakker med alle og enhver, så det har eg nok arvet. Så genert er jeg ikke :) Men det må også være dejligt, ikke at stå og mangle en fest :)

  3. Hvor er det bare fedt at I gjorde det! Det synes jeg virkelig er sejt :-) Jeg hørte programmet i radioen om eftermiddagen, det er altid vældig godt synes jeg.

    Det ser i hvert fald rigtig lækkert ud :-)

  4. Stine

    Ej hvor fedt søde Ida – det har jeg længe godt kunnet tænke mig at prøve :) Det ser ud til, at I havde en dejlig aften :)

    /Stine

  5. Lyder som en god aften, maden lyder ihvertfald lækker! Mig og min veninde holdte også bare nytår hende og mig, og vi havde faktisk overvejet at ringe ind til det på P3 :-)

  6. Rebel Against Yourself

    Hvor fedt i gjorde det. Jeg tror ikke jeg ville melde mig til det, men jeg har efterhånden hørt rigtig mange gode historier fra folk, der har brugt festen og gæsten. Kransekagen ser i øvrigt rigtig lækker ud :)

    Kan jeg ikke få dig til at ændre linket til min blog på din blogroll? Fra Charlotte B til Rebel Against Yourself (www.rebelagainstyourself.dk. Så er du bare en skat :)

    Hav en god weekend
    -Charlotte

  7. Valentina

    Ej et sjovt koncept – så kommer man bare til en fest med random mennesker? :D

    Ser hyggeligt (og lækkert) ud :b

    • Man behøves ikke at være single. Det vigtigste er at man får en god aften og det er en fed måde at møde nye mennesker på :)

  8. Jeg har været på arbejde de sidste tre formiddage nytårsdag, og hvert år på vej på job har jeg hørt Festen og Gæsten i radioen, og det lyder jo helt vildt sjovt, men jeg tror alligevel ikke helt, at jeg selv kunne finde på det :-)

    Jeg har hvert år i 6 år cirkam holdt nytår med de samme 7 piger, så det ville bare være en skam at “ødelægge” den tradition :-)

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.