Kay Bojesen

Man kommer vist ikke udenom Aben og alle de andre trædyr fra Kay Bojesen. De er alle blevet en stor popularitet og hjemme hos mine forældre er de også gået all-in,eller min mor er. Hun har dem alle sammen og de står fint inde i stuen på reolen, forskellige steder og i julen bliver de pyntet med nissehuer og nogle af dem får også deres egne nissehuer på :) Og hvergang der kommer et nyt trædyr på marked, så er min mor hurtig til at få sin kærlighed for nyheden på plads :)

Så vi kan vist ikke være andet end lidt spændte på, hvilket dyr der kommer frem næste gang.
Jeg har selv en stor kærlighed for elefanten, som jeg synes er utrolig sød, så måske at jeg en dag skal overtage den fra min mor, hvis hun får for mange? :)

Udover alle trædyrerne, så synes jeg at hans fugle fra 1950, men som rigtig først er kommet op nu er super fine og elsker at de findes i så mange forskellige farvekombinationer.

Har I også et af Kay Bojesens dyr stående derhjemme og hvilket et er jeres yndlings?

 *** Indlægget er udarbejdet i samarbejde med MegaNice.dk ***

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

14 kommentarer

  1. Jeg har aben og jeg elsker den virkelig! Faktisk har jeg “arvet” den fra min mor, så den har også været en del af mit barndomshjem, hvilket jeg synes er ekstra hyggeligt :) Jeg er også helt forelsket i elefanten, men de er jo rimelig dyre, så det varer nok noget tid, før at samlingen bliver udvidet!

  2. Det er mærkeligt, for jeg kan ellers godt lide dansk design, men de her trædyr er overhovedet ikke mig :-) HVIS det skulle være, så skulle det være aben, som hænger ned fra en hylde.. Men igen, de er ikke min stil.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.