Wulff + Konstali

Wulff + Konstali brunch amager

For lidt tid tilbage mødtes jeg med to veninder til frokost på Wulff + Konstali, som holder til på Amager. Vi havde hørt rigtig meget positivt om stedet på diverse blogs og tænkte at nu måtte vi selv afsted og se om det hele nu også holde stik. Og det må man vist nok sige at det gjorde.
Konceptet er super fint. Man kan vælge mellem 5 og 7 ting og så kan man selv sammenstrikke ens ret som man ønsker. Og når vi ser på mine veninders og mit valg, så valgte vi også meget forskelligt.
Jeg valgte selv yoghurt, spejlæg, kyllingerilette, dagens bruschetta og øllebrød. Det hele var virkelig lækkert, men selve øllebrøden var et hit i sig selv. Tror at det er omkring 20 år siden at jeg havde smagt det sidst.
Og så er jeg vild med at maden kommer på små træbakker og i små skåle, istedetfor at det bliver serveret på en stor tallerken – der er bare lidt mere hygge over det.

En ting som jeg dog synes var super ærgerlig var, at vi ventede faktisk ret lang tid på vores mad, men der var mange mennesker og vi er jo kun mennesker med 2 arme og 2 ben. Og så synes jeg at der manglede lidt grønt at vælge. Men det er bestemt ikke noget som holde mig tilbage, for at komme igen :)

Har I været der? Ellers er det et sted, som jeg virkelig kan anbefale at man tager forbi :)

Husk min give away, hvor I har mulighed for at vinde Pågens nye surdejdsbrød serie og et gavekort til SuperBest – find den her :)

 

Wulff + Konstali brunch amagerWulff + Konstali brunch amagerWulff + Konstali brunch amagerWulff + Konstali brunch amager Wulff + Konstali brunch amager
Wulff + Konstali brunch amager

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

12 kommentarer

  1. Debbie

    Det både lyder og ser lækkert ud! Jeg er virkelig vild med konceptet om, at man selv sammensætter sin menu, da jeg altid synes der er noget på en standard brunchtallerkenen, som man alligevel ikke riiigtig gider.
    Tror da jeg må forbi Amager, næste gang der skal brunches :)

    • Jeg har det på helt samme måde. Jeg er virkelig den værste brunch spiser, da jeg ikke er særlig god til alt det som er på en klassisk brunch tallerken.
      Så ja forbi til Amager med dig :D

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.