





Det er vist snart ikke nogen hemmelighed, at jeg godt kan lide at gå ud og spise og København har så mange lækre restauranter.
Et af stederne, som jeg har sendt lange blikke i lang tid, er Restaurant Pluto på Borgergade. Og endelig, langt om længe(!), blev også det en realitet☺️ Jeg kom nemlig af sted fredag i forrige. Grundet at vi var sent ude med bordbestillingen, havde vi bord allerede kl. 17.45. Men da jeg spiser frokost allerede kl. 10.57 – jep det er både tidligt og meget præcist(!), så var det egentlig helt ok.
Vi ankom lige lidt før og fra vi satte os ved vores bord og til vi gik, var betjeningen opmærksomme og hele tiden tiltjeneste.
Selve indretningen hos Pluto er klassisk nordisk. Det er enkelt og hold i den lidt naturlige stil.
Deres menukort består af en masse forskellige små retter. Retter som både kan deles omkring bordet og retter som er mere til én selv. Herudover har de også en ‘Family style’ menu, hvilket er en menu bestående af 12 serveringer. Noget som jeg synes er utrolig smart, da man på den måde kommer godt omkring menuen.
Desværre bestod ‘Family Syle’ meget af svinekød, hvilket jeg ikke spiser. Men det var egentlig også okay, da jeg på den måde kunne gå godt til værks i deres ‘fisk og skaldyr‘ kategori☺️
Jeg gik i krig i deres ‘fisk og skaldyr’ kategori
Jeg havde kigget mig ret varm på 3 af retterne i ‘fisk og skaldyr’ kategorien: Men vores tjener var sød at sige, at han mente at to retter ville være nok. Jeg blev derfor i tvivl, om det var havtaske, kammusling eller torsk jeg skulle vælge fra. Valget endte på kammusling, da jeg rigtig gerne ville have havtaske og tjeneren sagde at torsken er en af deres mest populære retter.
Jeg bestilte derfor havtaske med forårsløg og sauce fumet som første ret, mens min veninde fik falafel med koriander og saltet yoghurts dressing. Og som anden ret valgte vi begge deres torsk. Torsken blev serveret med spidskål og vesterhavnsost. Herudover havde vi begge valgt en ‘sider’. Jeg tog deres grønne salat og min veninde valgte deres makaroni gratin. Og som ekstra, fik vi serveret noget virkelig lækkert og luftigt brød under begge serveringer.
Da alle retterne mættede godt valgte vi, at sige nej tak til desserten. Nu er jeg ikke det største dessert menneske, men havde appetitten været til det, så lokkede deres jordbærsorbet med chokoladekage og kærnemælksfromage virkelig meget. Men det må blive en anden gang☺️
Så Pluto.. I skal i den grad have ros herfra! Maden, stemningen og betjeningen er god og opmærksomme. Og akustikken er meget bedre end mange andre steder i København. Man kan høre hvad en partner siger og sidder ikke nær den fremmede sidemand. Hvilket er utrolig positivt og ikke noget som man plever mange steder i København.
Kommer jeg igen? JA! det gør jeg! Og jeg vil gerne prøve deres ‘Family style’, hvis den ikke er med ret svinekød en anden gang☺️
Mh det ser lækkert ud :)
Det var det bestemt også :)