Sommer kommer nærmere – ihvertfald hvis vi kigger på kalenderen..
Om vinteren er jeg en utrolig stor tea drikker. Jeg er utrolig kuldeskær og tea er for mig en god måde at få varmen på. Men om sommeren bliver tea erstattet med vand.
Som jeg skrev her, så kan jeg rigtig godt lide, når der er lidt smag i vandet, blandt andet i form af nogle frygter, krydreurter mm. Og her er den kommende årstid jo helt genial. Mine favoritter er nok mynte – bare vand, hvor der er massere af mynte i, som har trukket længe. Men jeg kan også godt lide at eksperimentere med en masse lækre frugter. Nogle gange kan man virkelig ramme noget godt, hvilket jo er helt genialt, at huske til en dejlig sund drink om sommeren og så er det jo den perfekte måde at få den anbefalede mængde væske på. Og skal jeg lige sætter prikkes over iét, så tager jeg ofte min SodaStream i brug. Den bruger jeg faktisk også utrolig også uden nogle smag – ja må vist indrømme at jeg er lidt kulsure freak.. Det ryger bare ned og så er det så nemt og lige indenfor rækkevidde og jeg skal samtidig ikke tænke på at skulle ned med tomme flasker.
Hvilke frugter, bær, krydreurter bruger I, når I skal lave en lækker sommerdrink?
*** Indlægget er udarbejdet i samarbejde med SodaStream ***
Jeg er faktisk blevet ret god til at drikke vand – i hvert fald de dage jeg er på arbejde. Når jeg møder fylder jeg altid en kande op med vand, og den SKAL jeg have drukket inden jeg går hjem. Og på den måde får jeg i hvert fald 1,5 liter vand mens jeg er på arbejde :o)
Det er en smart ide :)
Jeg er ikke selv særlig god til at drikke meget vand, men er da blevet lidt bedre
i disse dage, men er rigtig dårlig til at lave dem med mere smag, for det vil jeg
virkelig gerne lærer! :).
Knus og god dag!
http://kaathrinejohansen.bloggersdelight.dk/
Ved ikke om jeg vil sige sommeren er på vej ;)
Hele kolding var dækket i sne igår, noget af et chok at vågne op til :D
Men giver dig ret, det er vigtigt med vand og det er især lækkert hvis man tilsætter bær m.m.
Ja det er lidt vildt at der faldt sne, men hvis vi kigger på kalenderen, så kommer vi nærmere :)
Er virkelig elendig til at få drukket al det vand jeg burde…
– Men overstående billeder ser da virkelig lækre ud ;)
På arbejdet er jeg god til at få drukket vand – har en vandflaske med som jeg skal have drukket 3 af i løbet dagen…
Hvis bare vandet er koldt så behøver jeg ikke nogen former for smag i det.
Når det er rigtig svært at få drukket nok vand, tvister jeg smagen med citronskiver, agurk, frosne hindbær eller ananas, naturlig smag der bare gør det lidt lækre ;-)
/Camilla
Det lyder som nogle lækre kombinationer du laver :)