Et kort overblik over min tur i New York

Jeg er stadig lidt ramt af jetlag og samtidig helt bombarderet med indtryk efter min ferie i New York. Jeg har taget mere end 3.500 billeder og har helt sikkert nogle ting, som fortjener et indlæg for sig selv.
Men overordnet set, så har vi nået stort set alt det vi sagte os for inden vi tog afsted hjemmefra – og mere til endda. Vi Indlægget her er en lille kort opsummering fra alle de større seværdigheder vi var forbi.

Landede på hotellet (som lige mellem Chinatown og Little Italy) omkring kl. 18 mandag aften. To trætte personen som ikke nåede meget andet end en tur ned i Little Italy og spise en pizza.
Tirsdag var vi en tur i outlet og efterfølgende en tur på til Times Square.

Times SquareOnsdag snørede vi skoene allerede omkring kl. 7.45 og gik turen hen mod The Highline, som er en gammel nedlagt jernbane.
Inden vi nåede The Highline, som vi en tur igennem Greenwish Village og Soho. Efter The Highline krydsede vi endnu engang Times Square (denne gang i dagslys), idet turen gik til New York Public Library og efterfølgende Grand Central Station – det er lidt svært at se på billederne, men oppe i loftet af Central Station er hele stjernehimlen malet.
Efterfølgende gik turen videre til Rockefeller, hvor vi var oppe og se den smukke udsigt udover Manhattan – Wauw for et syn! Herefter gik vi op i Central Park, hvor vi spiste noget mad og slappede af og jeg lavede en rigtig Pretty Woman og gik lidt rundt i bare tær (noget jeg altid har drømt om, siden jeg så filmen for første gang) Vi fik også hilst på H.C. Andersen og Alice i Eventyrland.

The HighlineTimes Squarepublic library new yorkpublic library new yorkgrand central stationgrand central stationRockefellerCentral ParkIMG_0038Tredje dagen var vi lidt mere Downtown. Dagen startede med en tur mod Wall street og børsen, hvor jeg fik hilst på den berømte tyr. Efterfølgende gik turen mod Ground Zero – så smuk en oplevelse. Her er der lavet en Subway som er helt ny og så er den prop fuldt med en masse lækre butikker under jorden.
Efter Ground Zero gik vi en tur langs Esplanaden. Vi gik ned og tog gratis færgen over til Staten Iseland. Her havde vi den vildeste opsigt over Manhattan og fik samtidig hilst på Frihedsgudinden. Det er ikke fordi at Staten Iseland har meget at byde på, så vi tog færgen tilbage igen kort efter og kunne derfor nå at gå en tur over Brooklyn Brigde og tilbage til Manhattan igen.

Wall Streetwall street boersenGround ZeroGround Zero SubwayNew York Manhattan EsplanadenManhattan view Staten IselandFriheds gudindenBrooklyn BridgeBrooklyn BridgeManhattan View Brooklyn BridgeFredag stod dagen på shopping langs Fifth Avenue – eller det blev nok mest af alt bare til kiggeri og dagen sluttede af med et besøg på restaurant Vapiano – et sted som jeg fik anbefalet af en lokal og et sted som fortjener et indlæg for sig selv.

New York Manhattan Fifth ave avenueVapiano New York Manhattan Lørdag startede dagen med morgenmad på The Butchers Dauther. Min mor og jeg delte deres obligatoriske avocado mad (som var utrolig lækker) og delte dertil en skål frugt. Herefter gik turen til et madmarked som var lukket, men istedetfor så fik to køb billedet til Musicalen Les Miserables på Broadway samme aften – wauw sikke en oplevelse og noget som jeg ikke troede at vi kunne nå. The butchers Dauther ManhattanLes miserables Broadway

Søndag som var vores sidste rigtige dag. Vi var kommet lidt sent i seng om lørdagen. Vi tog vi Subwayen op til Harlem, hvor vi så Gospel kl. 11.30. En fin oplevelse, men også noget skuffende. Vi gik lidt før det sluttede og tog turen igennem Central Park og ned langs Fifht Avenue og ind forbi stormagasinet Bloomendales, hvor vi fik lagt makeup af nogle makeup artister hos Lancôme. Dagen sluttede med aftensmad med udsigt udover hele Manhatten (endnu et sted som fortjener et indlæg for sig selv).

gospel Harlemrooftop Manhattan viewEt hurtigt overblik over den bedste og mest oplevelsesrige tur til dato. Men med mange kommende indlæg endnu :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

4 kommentarer

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.