Jeg glæder mig til, efter corona
Det er så vildt og samtidig virkelig underligt at tænke på, at det snart er et helt år siden, at corona ramte Danmark. Jeg husker stadig tydeligt den torsdag aften, hvor Mette Frederiksen lukkede Danmark ned. Jeg sad hjemme i min sofa og slappede af og havde slet ikke forestillet mig det som kom. Og ikke længe efter, tjekkede der en sms ind fra min chef om, at vi ikke måtte møde ind på kontoret om fredagen.
Nu er der snart gået et år med corona, herhjemme. Og jeg ved godt, at jeg ikke er den eneste, men det begynder virkelig at sætte sine spor. Der er virkelig nogle ting jeg savner og glæder mig meget til! Og desværre, så tror jeg, at det har lange udsigter.. Men noget som jeg ser frem til, er blandt andet følgende:
- At se mange af de personer, som jeg ikke har set længe, men savner – Jeg har hverken set, mine onkler, min moster, samt andre familie medlemmer i hele 2020. Det er så mærkeligt og jeg savner virkelig deres selskab.
- Holde hygge aftner, hvor der nydes gode vine, i varmt selskab. Jeg har selv set mig varm på de mange vine fra Skovgaardvine
- At kunne kramme de personer, jeg holder af – her i blandt ovenstående. Og så bare generelt at kunne kramme folk man holder af

- Smide mundbindet – det skide (sorry) mundbind
har jeg briller på, så kan jeg aldrig se et dyd, da glassene dugger så meget 
- At tage ud og spise – Det er virkelig noget af det, som jeg savner meget. Jeg holder meget af, at tage ud og spise og prøve nye og spændende steder.
- At kunne tage i biografen
- At kunne shoppe og bare snuse rundt i butikkerne. Nu bor jeg tæt på Frederiksberg Centret, hvor jeg ofte handler i deres Føtex. Og hver gang, så frister de andre butiks vinduer med spændende sager
- Komme ud og rejse. Jeg længes virkelig efter sydens sol eller bare det at komme lidt væk fra tilværelsen.
- Se alle mine kollegaer igen, på en og samme tid – Jeg tror ikke, at vi alle har været samlet siden foråret 2020. Og vi krydsede så meget fingre for, at vi kunne holde julefrokost Ikke hele tiden tænke over, om man nu står for tæt og gøre noget forkert
- Generelt savner jeg bare at komme tilbage til ´normalen´
