Et mål for resten af 2022
Jeg har sat mig et mål for resten af 2022. Nemlig at jeg ikke må bruge penge på unødvendige ting. Ideen opstod i slutningen af august, da jeg lå ved havnebadet i Nordhavn sammen med en veninde.
Min veninde havde lavet en aftale med sig selv, at hun ikke måtte købe unødvendige ting i to måneder. En aftale som jeg syntes lød god og særligt nu, hvor inflationen bare er taget til og til.. 😳. Jeg valgte derfor hurtigt at joine hende. Jeg var dog villig nok til at sige, at jeg går året ud 🙈
Selvom jeg føler at der er meget jeg mangler, så har jeg jo alligevel en del i min garderobe. Og googler man ‘garderobe basis tøj’, så dukker Costume op med artiklen ‘Få den perfekte garderobe med bare 37 items‘. En ret god artikel, som har gode fif til en basis og tidløs stil. – en såkaldt Capsule wardrobe, en stil med kun 37 stykker tøj i din garderobe.😳
Jeg tilstår gerne, at mit tøjskab indeholder en del mere en d 37 stykker tøj. Og jeg er tilmed en af dem, som har svært ved at skaffe mig af med det tøj, som jeg kan knytte gode oplevelser og minder med. ‘Jamen det var jo den top jeg havde på den gang hvor …. ‘. Dumt? Ja i den grad! Og jeg ved det jo godt inderst inde. Men det ændrer desværre ikke på, at mit skab gemmer på tøj, som jeg ikke har brugt længe. og her i blandt er også tøj fra mine bedsteforældre (personerne jeg savner mere end ord kan beskrives!).
Men nu er aftalen indgået og gælder for mig året ud. Dog er det kun de unødvendige ting, fødevarer og er man i mangel på strømper, makeup fjerner mm, så gælder det ikke.
Men.. Desværre klarede jeg ikke september og første måned særlig godt 😑 Jeg faldt i med en ny jakke… Men nu har jeg virkelig tænkt over mine måder, ikke at blive fristet på. Er der dage. hvor jeg ikke har planer, så har jeg bevidst valgt ikke at tage ind til byen, for ikke at friste købe trangen.
Så nu håber jeg, at jeg (mere eller mindre) kan holde resten af året ud. Mine fingre er i hvert fald krydset for sidst kvartal af 2022 🤞🏻🤞🏻🤞🏻🤞🏻🤞🏻
En ting er sikkert, det skal i hvert fald ikke ende som det gjorde, da jeg var på storbyferie i Rom og i New York!
Et mål for resten af 2022